Intensywność kolorów na zdjęciu

      2 komentarze do Intensywność kolorów na zdjęciu

Kolorystyka świata zewnętrznego niejednokrotnie budzi prawdziwy zachwyt. Barw jest tyle, że czasami wydają się wręcz tańczyć przed oczami, zwłaszcza przy dostarczeniu zmysłowi wzroku dodatkowych efektów – kropel deszczu, rozbłysków światła itd. Aparaty fotograficzne nie są tak czułe jak ludzkie oko, stąd zdjęcia nawet najpiękniejszych miejsc nie zawsze wychodzą idealnie pod względem kolorów. Zdjęcie zbyt blade czy mające przekłamania barwne można na szczęście poprawić w programach graficznych służących do obróbki fotografii.

Na pewno sobie z tym nie poradzę!

Spokojnie – to nie jest żadna wyższa szkoła jazdy. Najprostsze programy pozwalające na korektę parametrów zdjęcia mają tylko kilka opcji, z którymi poradzi sobie nawet laik (ewentualnie będzie potrzebować kilku prób). W takim programie nie da się stworzyć nowego dzieła graficznego od podstaw, ale jak najbardziej można szybko dopasować do oczekiwań dowolną fotografię. Aplikacje takie bywają zupełnie darmowe, mogą też stanowić dodatek do bardziej rozbudowanych programów graficznych.

Co jest najważniejsze w korekcie zdjęcia?

Reguluje się przeważnie kilka parametrów: ostrość (można ją zwiększyć, zmniejszyć lub zastosować wyostrzanie/zmiękczanie tylko do pewnych fragmentów zdjęcia), jasność (zbyt jasne zdjęcie traci sporo z głębi barw, na zbyt ciemnym nie będzie ich widać – powstaną plamy), kontrast (za pomocą tego filtra skorygować można różnice między poszczególnymi barwami) oraz nasycenie barw (można uzyskać bardziej żywe odcienie lub też znacznie je „spłaszczyć”).

2 thoughts on “Intensywność kolorów na zdjęciu

  1. Anna

    Faktycznie korekta zdjęcia nie jest trudna. Nie można jednak przesadzać, bo później takie zdjęcie niczego nie przypomina.

    Reply
  2. kuba

    Warto też sprawdzać, jak dana fotografia wygląda na innym monitorze, bo nie każdy jest tak samo skalibrowany i nieraz efekty są delikatnie mówiąc okropne;p

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *