Przedstawianie świata na zdjęciach: pejzaż

      2 komentarze do Przedstawianie świata na zdjęciach: pejzaż

Fotografie krajobrazu, tzw. pejzaże, widokówki to chyba najpopularniejsze zdjęcia trafiające np. na portale społecznościowe lub przeznaczone na prezentację swoich osiągnieć fotograficznych. Są wykonywane, bo natura, piękne miejsca i ciekawe okolice podobają się większości ludzi, zdjęcia takie mają też największą szansę zyskać cenne „lajki” i inne pozytywne oceny.

Pejzaż pejzażowi nierówny

Uważa się, że pejzaże to mało ambitne fotografie. Możliwe, że jest w tym dużo prawdy, w końcu prawie każdy może zrobić zdjęcie widoku, który go zachwyca i tym sposobem stać się twórcą jakiegoś małego dzieła. Rzecz nie jest jednak wcale taka prosta, jaka się wydaje, mianowicie nawet przy fotografowaniu pejzażu można popełnić mnóstwo błędów lub po prostu zrobić to źle. Większość osób początkujących w ogóle nie zwraca uwagi na kadrowanie. Gdy widzą ładne miejsce, stają i robią zdjęcie, przechodzą dalej, robią kolejne zdjęcie i tak to wygląda. Fotografia przedstawia całą masę zbędnych szczegółów, horyzont przebiega centralnie przez środek, w kadrze „plączą się” przypadkowe osoby, a kompozycji brak jest harmonii.

Jak więc profesjonalnie podejść do pejzażu?

Przede wszystkim nie warto fotografować wszystkiego „jak leci”. Trzeba znaleźć ujęcie cechujące się jakąś intrygującą cechą, ciekawym światłem, nietypowym kątem widzenia. Istotny jest dobry kadr, dlatego przed zrobieniem zdjęcia dobrze jest trochę pochodzić, przechylić się, ominąć budynek, drzewo, podejść do „celu” z innej strony. Bardzo możliwe, że w ten sposób uda się zyskać zupełnie inny pomysł na zdjęcie i będzie ono niepowtarzalne.

2 thoughts on “Przedstawianie świata na zdjęciach: pejzaż

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *