Zdjęcia naturalne czy obrobione?

      2 komentarze do Zdjęcia naturalne czy obrobione?

Wśród osób robiących i drukujących lub publikujących zdjęcia można znaleźć zwolenników fotografii naturalnej (bez żadnych zmian od momentu zrobienia zdjęcia do uzyskania jego końcowej wersji) oraz tej wykorzystującej wszelkie możliwości nowoczesnej techniki komputerowej. Obie metody mają swoje zalety i wady, dlatego dobrze że istnieją – ale przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Zdjęcia „naturalne”

Uzyskiwane są po prostu za pomocą aparatu, często w użyciu jest jeden ze starych modeli. Takie fotografie wyglądają dość surowo, obecne są na nich nawet pewne zanieczyszczenia bądź elementy związane z nadmierną ekspozycją kliszy na światło – rozmycia, rozmazania, przekłamania barw. Owszem, im lepszy fotograf i sprzęt, tym mniej będzie takich wad zdjęcia, ale niektórzy specjalnie starają się zmieścić na fotografii jak najwięcej szumu, niedoróbek i niedoskonałości. Artystyczne zdjęcia nie są przyjazne w odbiorze przeciętnym oglądającym, ale mają pewien przekaz, który trzeba znaleźć i zinterpretować. Osoby preferujące zdjęcia bez retuszu twierdzą też, że wszelkie komputerowe ulepszacze są dla tych, którzy zbyt słabo posługują się aparatem.

Zdjęcia retuszowane

Dzięki olbrzymim możliwościom komputerów i programów graficznych da się uzyskać efekty znacznie poprawiające jakość zdjęcia. Nie chodzi już nawet o skomplikowane fotomontaże, choć i to jest możliwe, ale o retuszowanie wszelkich niedociągnięć, których nie brak na zdjęciach. Można w ten sposób uzyskać o wiele lepszy kadr, bardziej wyraźne barwy, wyciąć wszystkie zbędne elementy. Złośliwi mówią, że można uczynić dobre zdjęcie ze złego.

2 thoughts on “Zdjęcia naturalne czy obrobione?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *